Ziua jandarmeriei române

Pe 26 martie, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Arad a avut loc festivitatea dedicată aniversării a 160 de ani de la înfiinţarea Jandarmeriei Romane, de către domnitorul Grigore Alexandru Ghica care, la 3 aprilie 1850, printr-un Ofis domnesc a aprobat hotărârea Divanului Obştesc, semnând “Legiuirea pentru reformarea Corpului slujitorilor în jandarmi”, lege care dădea statut juridic acestei arme, legitimând-o în faţa celorlalte arme şi a naţiunii române.
La această activitate au fost prezenţi domnul primar al com. Vladimirescu, Crişan Ioan,  domnul viceprimar Dorel Horga,  preotul paroh al com. Vladimirescu, domnul Berceanu Ion, părintele diacon Hodrea Gheorghe, domnul preşedinte al  Asociaţiei Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere din M.A.I. – Filiala Judeţeană Arad Col.(rtg) Ghidarcă Constantin şi nu în ultimul rând veteranii jandarmi.
 Ceremonia a fost deschisă prin oficierea serviciului religios de către reprezentanţii bisericii.
Şeful Inspectoratului  de  Jandarmi  Judeţean Arad, domnul colonel Bîcleşanu Adrian, a dat citire mesajelor adresate cu această ocazie de către ministrului Administraţiei şi Internelor, domnul Vasile Blaga, de Inspectorul General al Jandarmeriei Române, domnul general locotenent dr. Olimpiodor Antonescu şi mesajului adresat veteranilor jandarmi.
 În cadrul festivităţii au fost acordate diplome jubiliare veteranilor jandarmi în semn de preţuire şi recunoştinţă pentru activitatea desfăşurată în slujba patriei.
De asemenea pe parcursul săptămânii trecute jandarmii arădeni au desfăşurat o serie de competiţii sportive dedicate Zilei Jandarmeriei Române şi anume, Cupa Presei la Tir, Cupa Jandarmeriei la Tir, Cupa Jandarmeriei la Pescuit, Cupa Jandarmeriei la Tenis de masă, Cupa Jandarmeriei la Cross şi Cupa Jandarmeriei la Fotbal.
Astfel, un număr de 25 de jandarmi şi-au demonstrat măiestria în mânuirea armei la Cupa Jandarmeriei la Tir, competiţie la care s-a concurat pe două categorii, ofiţeri şi subofiţeri.
–    locul III – Plt. Maj. Szilagy Francisc
      Cupa Jandarmeriei la Pescuit a fost câştigată de plt. maj. Nicola Daniel cu două capturi de aproximativ 2 kg, locul II fiind ocupat de plt. maj. Barat Ioan şi locul III de plt. Pui Lucian.
Cupa Jandarmeriei la Tenis de masă a fost câştigată de Cpt. Lovas Vasile, locul II plt. Redeş Cristian, iar pe locul III s-a clasat plt. Redeş Sorin.
Cupa Jandarmeriei la Fotbal a fost câştigată de echipa comandamentului, locul II fiind ocupat de echipa Secţiei Jandarmi Sebiş, iar locu III de echipa Detaşamentului 4 Jandarmi Pază Protecţie Instituţională.
Cupa Jandarmeriei la Cross s-a desfăşurat pe două categorii de vârstă sub 40 de ani şi peste 40 de ani.
La categoria sub 40 de ani s-a impus sg. maj. Dănuleţiu Ioan, locul II sg. maj. Dărău Mircea, iar locul III plt. Braiţ Nicolae.
La categoria peste 40 de ani a trecut primul linia de sosire Cpt. Vîrciu Ioan , urmat de Mr. Stoica Ovidiu şi plt. maj. Mateiu Ioan.
Câştigătorilor competiţiilor sportive le-au fost înmânate diplome, cupe şi premii.